Schnaps Shot of Vienna

Leave a comment

April 8, 2013 by booksontheroads

It is a must to meet with Zweig before your trip to Vienna which we luckily did this winter together.  Like most of the other main European cities, the city itself and its literature leeds you to history and post war period.
Viyana gezisinden önce Zweig ile bir parça tanışmış olmak lazım. Biz de bu kış, Viyana seyahatinden önce bunu yapma imkanı bulduk ve Zweig’ı biraz karıştırdık. Viyana’da diğer Avrupa şehirleri gibi, şehrin kendisi ve tarihi sizi savaş dönemi ve sonrası edebiyata çekiyor.
The autocratic empire, the horror of Nazism, pre and post war impacts of Second World War, Neo Nasizm are very popular themes in Viennesa literature. Zweig is one of those writers that shows you the circumstances of the city during the war. Zweig was a bestseller, the most translated author in the world. As one of the early 20th century writers, he was very much impacted from the world sociol political changes. He was born in Vienna and in most of his books, you will be deeply connected with bizarre stories with a reference to local (austrian history)
Nazi korkusu, İkinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrası savaşın etkisi, Neo-Nasizm Viyana edebiyatında öne çıkan konular. Zweig da, savaş dönemi Viyana şehrini anlatan Viyanalı yazarlardan biri. Dünyada en çok çevirisi yapılan, kitapları her zaman en çok satanların arasında. Erken 20.yy yazarlarında da olduğu gibi, kitaplarında dönemin sosyo-politik değişiminden etkilenmiş,  çoğu kitabında, hikayelerinde yerel tarihe dokunmuştur.
Elvan had read from Laurent Seksik, “The Last Days of Stephan Zweig” which is mainly focused on the the “last days of Zweig” with his deep nostalgia for a world that no longer existed. He spent his last days not in Vienna where he belonged but instead had to live in Brazil, Petropolis together with his memories.  He was missing his intellectual life, his friends (one of his greatest friends Sigmund Freud) and his book and art collections (mostly from Egon Schiele and Klimt)  in Vienna. Tugba had read the “Chess” or maybe known as the “Royal Game” which is the last major work of Zweig, in a way “A Goodbye to literature and life from Zweig”, before he commits suicide with his wife, Lotte.
Bu konuyu karıştırırken, elimize geçen kitaplardan biri, Laurent Seksik’den “Stefan Zweig’in Son Günleri”ydi.  Elvan, Zweig’ın artık “varolmayan” dünyasının anlatıldığı bu nostaljik romanı okudu. Zweig son günlerini ait olduğu Viyana’da değil ama Viyana hatıraları ile yaşamak zorunda kaldığı Brezilya’nın Petropolis şehrinde geçirir. Kitapda genel olarak, Zweig’in arkadaşlarına (en iyi dostlarından biri Sigmund Freud), entellektüel hayatına ve geride bırakmak zorunda olduğu sanat koleksiyonuna (Egon Schiele and Klimt’in eserleri) olan özlemini görürüz. Tuğba ise, Zweig’in en çok okunan kitabı “Satranç”ı okudu. Bu kitap, Zweig’in eşi ile beraber intihar etmeden önce yazdığı son kitaplarından biri.
Henceforth, we want to emphasize on the contemporary culture of Wien; simple, comfortable and enjoyable. The quality of life is impressive in Vienna.
Viyana hakkında asıl değinmek istediğimiz noktalardan biri de, her ne kadar edebiyatta melankolik bir Viyana görsekte, savaş sonrası dönemde şehrin bu kimliğinden sıyrılıp günümüzde ise dünyanın önde gelen çağdaş sanat merkezlerinden biri olması.
You should see The Museums Quartier, it is a unique district with many museums, exhibition spaces and children theaters.  Especially in the summer time, it is a gathering location for the art students and youngs.  
 
Özellikle görülmesi gereken yerlerden biri “Museums Quartier”; bir çok müzenin, sergi alanlarının ve çocuk tiyatrolarının olduğu bu alan özellikle yaz döneminde gençlerin, sanat öğrencilerinin bir araya toplantıyı bir açık hava mekanı.
There are much to see in Vienna, the historical locations, museums, palaces and on the other side there are “must see” restaurants, cafes and patisseries. Although most of them are very touristic, it does not mean that they compromise from their quality, even the deserts in Cafe Demel (the most touristic cafe) has great quality and taste, maybe one of the best. Cafe Hawelka has the most welcoming / intellectual environments with the best apple strudel in the city:)
 
Viyana’da görülecek çok yer var tabii, bir çok müze, saray ve tarihi noktalar. Diğer tarafdan ise, bir çok güzel restoran, cafe ve pastaneler ile dolu bir şehir. Her ne kadar şehir merkezinde olanların birçoğu turistik gibi görünse de, hiçbiri kalitelerinden ödün vermeden çok uzun yıllardır Viyana hayatının içinde. Cafe Demel (belki de en turistiklerinden biri) oldukça lezzetli ve güzel sunumlu pastaları ile bunlardan biri. Önerebileceğimiz başka bir yer ise, Cafe Hawelka. En iyi apple strudel yiyebileceğiniz bu cafe’de de eski zamanlarda olduğu gibi şimdi de Viyana entelletüel çevresi ile rastlaşabilirsiniz.
Danube River has a very impressive presence. It is a little out of the city (it is not a big city:) and a very wide river. If you have time, you can visit the island in Danube which is 22km long with long sections of beach. The island also hosts the Festivals in summer time. 
Tuna nehri başka bir güzellik. Şehrin biraz dışında (Viyana küçük bir şehir), çook geniş bir nehir Tuna. Zamanınız olursa, bu nehrin üzerine sonradan inşa edilen adayı gezebilirsiniz. 22 km uzunluğundaki bu adanın plajlarında özellikle yazın festivaller organize ediliyor.
 
Should really watch “The Third Man” before visiting Vienna. The film captures the post war period both physically and physiologically. The film had won Golden Palm in Cannes in 1949. The films popularity had lead to a Private Collection, including a The Third Man Walking Tour. It covers all the location screened in the film, even underground sewer:) 
 
Viyana geziniz öncesinde,  İkinci Dünya Savaşı sonrasında şehrin aldığı fiziksel ve zihinsel izleri yakalamak için “The Third Man” filmini izleyebilirsiniz. 1949 yılında Altın Palmiye kazanan bu filmin popülerliği, Viyana şehrinde “The Third Man Walking Tour” turizmine dönüşmüş. Filmin çekildiği yerleri konu alan bu yürüyüş turu, yer altı kanalizasyonlarına kadar sizi gezdirir.
For the ones who likes to drink semi sweet white wines, you should definitely try a Riesling wine in Wien and we definitely suggest you to go to Julies Meinl Wine Bar in the city centre with a wide range of wines from all over world.  
Yarı tatlı beyaz şarap içmeyi sevenler, Viyana’ya gitmişken bir kadeh Riesling içmeli. Tavsiye edebileceğimiz en keyifli şarap noktalarından biri de hemen merkezde, oldukça geniş bir kavı olan Julies Meinl Wine Bar.
After dinner you can be served a Austrian Schnapps made from apples, pear, plums or maybe cherries.  Also, if you go to Cafe Central which is very near to Stephanplatz, you should taste Spritzer. It is a popular drink actually in all North East Europe, a mixed drink from white wine and sparkling water. You can visit Wien in all seasons, if you specially visit before Christmas or Eastern you can also enjoy the open markets all around the city. And of course you may prefer to enjoy the sea and beaches during summer time
Viyana’da yemekten sonra, size Avusturya Schnapps’i ikram edilebilir. Elmalı, şeftalili, erikli ve ya  vişneli. Stephanplatz yakınlarında Cafe Central’a uğrarsanız ise, Spritzer’i içmenizi tavsiye ederiz. Kuzey Doğu Avrupa’da popüler olan bu içki, beyaz şarap ve soda karıştırılarak yapılır. 
Viyana, her sezon görülebilecek, her sezon size farklı festivalleri tattıracak bir şehir. Noel ya da Paskalya öncesi şehirde açık hava pazarlarının, yazın ise Tuna ve plajlarının keyfini çıkarabilirsiniz. 
We will continue to update our favorites from this lovely city, pretty soon….
Viyana hakkında yazmaya devam edeceğiz…
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Archives

Join 6 other followers

%d bloggers like this: