Pompei

Leave a comment

January 19, 2013 by booksontheroads

A City Destructed by Vesuve

In the South West Italy, The region Compania starts from Sorrento to Salerno which you may recall as “La Perla” that means the pearls of Amalfi Coast.

Güney İtalya’nın “Campania” bölgesi Sorrento’dan Salerno’ya kadar uzanarak İtalyanların “Amalfi’nin İncileri” diye adlandırdığı bölgeyi oluşturur.

The ancient city Pompeii is one of the main attractions to see during your visit in Amalfi. It is only 30 min from Naples with the train Circumvesuviana line. Pompeii, the ancient Roman city, has always been a popular destination before and after the destruction by Vesuve.

Amalfi’ye yapacağınız ziyaretin en dikkat çekici duraklarından biri antik şehir Pompei olabilir. “Circumvesuvia” tren hattı ile Napoli’den Pompei’e ulaşım 30 dakika sürmekte. Antik şehir Pompei, Vezuv yanardağının patlamasından önce ve sonra da popüler bir gezi durağı olmuştur.

pompei city Pompeii streets

The city was founded around 6-7 BC and with 1. century became the main centre for traders and intellectuals of those days. The everyday life in this city seems much more free vs the other Roman cities. If you want to have an idea of Pompeii –the daily life in Pompeii- the social and political structure- how the city was destroyed by Vesuve, there are a couple of books; which will be your BOOKS ON THE ROADS through Pompeii.

Pompei şehri MÖ 6-7 yüzyıllarda kurulup 1.yüzyılda ticaret ile uğraşanların ve dönemin entellektüellerinin ana merkezi haline gelmiştir. O dönem Pompeii’de ki gündelik yaşama baktığımızda, diğer Roma şehirlerine kıyasla çok daha özgür olduğunu görüyoruz. Pompeii’de ki gündelik hayat- sosyal ve siyasi yapısı – Vesuv tarafından nasıl yıkıldığı üzerine daha fazla bilgi sahibi olmak için BOOKS ON THE ROADS tavsiyelerini değerlendirebilirsiniz.

One of the main books that we can recommend is “Shadows in Bronze” by Lindsey Davis and the other one is “Pompeii” by Robert Harris. Both these novels help you visualising the daily life in Pompeii, the description of Roman engineering, water supply tecnology, the engineering that you wouldn’t expect in those days, tips about the architecture and learn how and why Pompeii is differentiated among all Roman cities. The main idea of both books are about the destruction of the very civilized city.

Tavsiye edeceğimiz kitaplardan biri Lindsey Davis’in “Tunç Gölgeler” ve diğeri de Robert Harris’in “Pompei” adlı kitapları. Bu iki kitap ile, Pompei’deki gündelik hayatı gözünüzde canlandırıp, Roma dönemi mühendisliği,o dönem için çok şaşırtıcı olan su kanalları,mimarisi ve Pompei’in diğer Roma şehirlerinden neden ve nasıl ayrıldığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.İki kitabın da ana konusu Pompei şehrinin nasıl yıkıldığı.

_DSC3984

In Harris Robert’s novel “Pompeii”, one of the characters in the novel, named as Pliny was actually connected to the writer of “Naturalis Historio” Gaius Pliniys Secundus – who was investigating the natural and geographical phenomena in the wider region in those days. It is by his diaries and books that we learn some about Pompeii.

Robert Harris’in “Pompei” romanındaki karakterlerden biri olan Pliny’nin gerçek hayatta “Naturalis Historio” nun yazarı Gaius Pliniys Secundus ile bağlantısı var. Secundus, Pompei şehri hakkındaki yazdığı kitapları ile bilgileri bugüne taşımıştır.

The most interesting thing is that although the people living in Pompeii had been through several earthquakes, still were not aware of the danger of volcanic activity that was awaiting for them.

Pompei hakkında enteresan olan bir diğer durum ise o dönem insanlarının birçok deprem yaşamasına karşın, onları bekleyen volkanik tehlikenin farkında olmamaları ve bu doğal afeti tanımıyor olmalarıdır.

You can also check “Historie de la vie” by Philippe Aries and Georges Duby. It is a very classical collection, the first book is about the Roman Empire period and include many images of Pompeii.

Bu konu kakkında daha fazla bilgi edinmek için Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Özel Hayatın Tarihi” kolleksiyonunun 1.cildine bakabilirsiniz. Roma İmparatorluğu dönemini anlatan bu ciltte Pompei hakkında bir sürü görsel ve değerlendirme bulabilirsiniz.

naples

While visiting Pompeii,  the best idea is to stay in Naples or in Sorrento. Naples will offer you most probably the best Neapolitan pizza since they are the founders. If you have some more time, you can visit the Naples Archeological Museum to see more on the Pompeii leftovers.

Pompei ziyaretiniz için Napoli ya da Sorrento’da konaklamak en keyifli seçenekler olacaktır. Napoli’de konaklamayı tercih edenler, Napoli’nin keşfettiği Pizza Napolitan’ı tatmadan dönmemeli.Zamanınız olursa da mutlaka Napoli Arkeoloji Müzesini gezmeli ve Pompei kalıntılarını daha yakından görmelisiniz.

If you prefer a sea side holiday, Sorrento is one of the best directions in Amalfi Coast. You can enjoy the great lemon terraces, their great homemade lemoncellos which we recommend “Limonoro”, the best gelatos (ice cream) and “gnocchi alla Sorrentina”

Deniz tatili tercih ediyorsanız, Sorrento ideal bir nokta. Burada Sorrento’nun meşhur limon teraslarını gezip, ev yapımı Limonçellosunu tadıp,ünlü dondurmasını ve “Gnocchi alla Sorrentina”sını denemesini tavsiye ederiz. Bir dipnot; Limonçello için iyi adreslerden biri “Limonoro

Have fun while reading and traveling…

Okurken ve gezerken iyi keyifler…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Archives

Join 6 other followers

%d bloggers like this: